10 lekcija o pisanju koje sam naučio od 30 autora bestselera

Saveti za pisanje 10 lekcija o pisanju
Da biste postigli veći uspeh u pisanju, važno je ostati fokusiran i razviti produktivne navike. Tokom protekle godine, intervjuisao sam više od 30 autora bestselera i otkrio kako se bore sa blokadama, distrakcijama i kako uspevaju da pišu svakog dana – rekao je Glen Libovic, pisac i direktor komunikacija i edukator za lični razvoj.

Ovde su njihovi najkorisniji saveti i trikovi:

1. Započnite sa slobodnim pisanjem

Umesto da se svakog jutra mučite sa postizanjem dnevne norme, započnite dan slobodnim pisanjem. Oliver Burkeman, kolumnista Gardijana, svako jutro započinje pisanjem jedne i po strane svojih trenutnih misli. Ova tehnika, poznata kao „jutarnje stranice“, omogućava mu da se zagreje za ozbiljno pisanje.

2. Planirajte vreme za pisanje

Džoana Pen, autorka trilera, rigorozno planira vreme za pisanje. U svom kalendaru označava dane kada će pisati fikciju, blogove i esejistiku, kao i dane posvećene marketinškim aktivnostima. Organizacija je ključ njenog uspeha.

3. Razdvojite pisanje na manje zadatke

Šejn Snou, autor knjige „Smartcuts“, deli svoje pisanje na male, lako upravljive celine. Ovaj pristup mu pomaže da prevaziđe osećaj preopterećenosti velikim projektima i daje mu podsticaj da nastavi sa radom.

4. Pišite u kratkim intervalima

Monika Leonel, autorka knjige „The 8-minute Writing Habit“, ohrabruje pisce da pišu u kratkim, osmominutnim intervalima. Iako se osam minuta može činiti kao malo vremena, ponavljanje ovih kratkih zadataka tokom dana može značajno povećati vašu produktivnost.

5. Nosite pisanje sa sobom

Sara Vendel, autorka blogova o ljubavnoj fikciji, uvek je spremna da zabeleži svoje misli gde god da se nalazi. Beležnica ili aplikacija za beleške na telefonu pomažu joj da zapiše ideje čim se pojave.

6. Isključite se sa društvenih mreža

Mnogi autori sa kojima sam razgovarao, poput Sare Stodole, autorke knjige „Process: The Writing Lives of Great Authors“, koriste aplikacije poput „Freedom“ da bi blokirali pristup internetu i društvenim mrežama dok pišu. Ovo im omogućava da se potpuno usredsrede na rad.

7. Pronađite idealno mesto za pisanje

Pravo okruženje može značajno uticati na vašu produktivnost. Šejn Snou piše u obližnjem Starbucks-u, Džoana Pen voli kafiće i biblioteke, dok Džoan Dempsi preferira mir svoje drvene kolibe.

8. Slušajte muziku

Mnogi autori smatraju da muzika poboljšava njihovu kreativnost. Džejms Skot Bel sluša filmsku muziku dok piše, dok Šejn Snou ponavlja jednu pesmu kako bi ušao u stanje „toka“.

9. Napišite mejl svojoj baki

Kada se suočite sa blokadom, Lora Braun, autorka knjige „How to Write Anything“, savetuje da zamislite da pišete mejl nekome bliskom, poput bake. Ovaj pristup može olakšati prelazak sa prazne stranice na pisanje.

10. Završite tako što ćete započeti za sledeći dan

Deni Openhajmer, profesor na Poslovnoj školi Univerziteta Los Anđeles, preporučuje da na kraju dana zabeležite prve rečenice onoga što ćete pisati sledeći dan. To pomaže da izbegnete „sindrom prazne stranice“ i olakšava početak rada narednog jutra.

Zaključak

Ovi saveti i trikovi pomažu autorima bestselera da ostanu produktivni i motivisani. Pokušajte da primenite ove strategije u svojoj svakodnevnoj rutini pisanja kako biste poboljšali svoju produktivnost i postigli veći uspeh kao pisac.

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Insights