Konkurs za poeziju: Zbirka najboljih pesama 2024–2025

Librum studio raspisuje regionalni konkurs za poeziju, sa ciljem da izabere 100 najlepših neobjavljenih pesama autora do 40 godina starosti. Zbirka će biti objavljena kao reprezentativan izbor savremenog poetskog izraza sa prostora Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore.

 

Pozivamo sve autore od 16 do 40 godina da pošalju jednu a najviše tri svoje neobjavljene pesme. Redakcija Libruma će, na osnovu kvaliteta, umetničke snage i autentičnosti glasa, izabrati od jedne do tri pesme po autoru za uvrštavanje u knjigu.

Poezija kojoj verujemo

Forma, tema i stil pesama su potpuno slobodni. Zanimaju nas pesme koje donose istinu, emociju i novi pogled na svet – bez šablona, bez kompromisa.

Važni datumi

  • Rok za slanje pesama: do 2. maj 2025.
  • Objava izabranih autora: 23. maja 2025.

Nagrada

Svi izabrani autori dobiće po 3 primerka knjige, kao i priliku da se njihovo ime i pesme nađu među 100 najperspektivnijih pesnika generacije.
Ova zbirka nije takmičenje – ona je svedočanstvo. Svedočanstvo da poezija živi, da mladi pesnici imaju šta da kažu i da zaslužuju da budu objavljeni.

Librum će zbirku promovisati kroz digitalne i druge kanale, a sve u cilju da se za pesnike i njihov stil pisanja čuje preko naših granica.

Zbirka 100 najboljih pesama 2024–2025 ima za cilj promociju mlađih pesnika koji se tek probijaju, koji su objavljivani, nagrađivani ili su pak u ranoj fazi stvaranja. Mnogi od njih još nisu objavljivali knjige i nemaju prostor u javnosti. Ovim putem želimo da ih ohrabrimo i podržimo u tome da njihov glas stigne do čitalaca.

Drugim rečima, želimo da podržimo i promovišemo poeziju koju mlađi autori kreiraju!

Ovo nije takmičenje „mladih protiv starijih“ – naprotiv.
Librum duboko poštuje rad svih generacija, naročito onih koji su svojim pisanjem otvorili puteve mlađima. Verujemo da svaka životna i pesnička faza ima svoju vrednost – i u tome ne pravimo razliku. Ovaj konkurs je samo jedno, tematski jasno usmereno, poglavlje u širem izdavačkom radu koji vodimo.
U budućnosti ćemo sa jednakim entuzijazmom otvoriti prostor i za druge glasove.
Hvala vam što nas razumete i podržavate ❤️

 

Kako da učestvujete

  • Pošaljite do 3 neobjavljene pesme (Word ili PDF) na mejl: 📧 redakcija@librum.rs (naslov mejla: Konkurs za poeziju 2024–2025).
  • Uz pesme pošaljite i kratku biografiju koja, između ostalog, treba da sadrži: puno ime i prezime, godinu rođenja, grad i državu iz koje dolazite i kontakt telefon.
  • Pesme ne smeju biti prethodno objavljene ni u štampi, ni kao deo knjige.
  • Starost autora od 16-40 godina.

Piši. Pošalji. Budi deo zbirke.

Librum konkurs poezija

Žiri konkursa

Odluku o uvrštavanju pesama u zbirku doneće istaknuti književnici, pesnici i urednici čiji rad oblikuje savremenu književnost regiona:

Zvonko Karanović – pesnik, prozaista i urednik. Rođen 1959. godine u Nišu. Objavio je deset zbirki poezije i tri romana, kao i trinaest knjiga u inostranstvu. Dobitnik je više domaćih nagrada za poeziju („Laza Kostić“, „Biljana Jovanović“, „Dušan Vasiljev“, „Ramonda Serbica“), kao i međunarodnih književnih stipendija, među kojima se izdvaja stipendija „Heinrich Böll Stiftung“ u Kelnu.

Zastupljen je u brojnim domaćim i stranim pesničkim antologijama, a njegove pesme prevedene su na više od 25 jezika. Osnivač je i glavni urednik izdavačke kuće PPM Enklava, poznate po negovanju savremene i alternativne književnosti.

Enes Halilović – pesnik, romansijer, esejista i novinar, rođen 1977. godine u Novom Pazaru. Osnivač je književnog časopisa Sent i digitalnog časopisa Eckermann, kao i novinske agencije SANA. Pisao je za brojne medije, uključujući Radio Slobodna Evropa, Blic, Fonet i RTS.

Autor je desetak knjiga poezije, proze i drama. Njegove najpoznatije zbirke pesama su Zidovi, Pesme iz bolesti i zdravlja i Sekvoja, dok su mu romani Ako dugo gledaš u ponor i Ljudi bez grobova stekli značajnu književnu i scensku recepciju. Dela su mu prevođena na više od trideset jezika, a njegove pesme i priče zastupljene su u brojnim antologijama u zemlji i inostranstvu. Dramski tekstovi izvođeni su u Berlinu i Beogradu.

Dobitnik je brojnih prestižnih nagrada, među kojima su: nagrada „Branko Miljković“ (2012), nagrada „Meša Selimović“ (2015), nagrada „Stevan Sremac“ (2017), nagrada „Zlatni suncokret“ (2020), nagrada „Grigorije Božović“ (2020) i velika nagrada „Ivo Andrić“ za zbirku Sekvoja (2022).

Član je Srpskog književnog društva i redovni član Slovenske akademije nauka i umetnosti u Varni (Bugarska). Živi i stvara u Novom Pazaru.

Marko Tomaš – pesnik i publicista, rođen 1978. godine u Ljubljani. Jedan je od najčitanijih i najvoljenijih savremenih pesnika sa prostora bivše Jugoslavije. Objavio je više od petnaest knjiga poezije i proze, među kojima se izdvajaju: Crni molitvenik, Zbogom fašisti, Regata papirnih brodova, Nemoj me buditi i roman o Ivici Osimu Utakmice života.

Njegove pesme odlikuju snažne emocije, ogoljena iskrenost i neposredan jezik, a prevedene su na italijanski, nemački, engleski, poljski, slovenački i albanski jezik. Dobitnik je nagrade „Farah Tahirbegović“ za doprinos kulturi Bosne i Hercegovine.

Njegova najnovija knjiga poezije nosi naziv Odlazak ljubavnika.

Ana Ristović – pesnikinja i književni prevodilac, rođena 1972. godine u Beogradu. Diplomirala je srpsku književnost i jezik sa opštom književnošću na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Objavila je više zapaženih zbirki poezije, među kojima se izdvajaju Snovidna voda, Zabava za dokone kćeri, P.S., Čistina, Ruke u rukama i najnovija knjiga Tu (2023). Njene pesme su prevođene na više od dvadeset jezika, a pojedinačne knjige objavljene su na nemačkom, slovenačkom, mađarskom, slovačkom i engleskom jeziku. Zastupljena je u brojnim domaćim i međunarodnim antologijama savremene poezije.

Dobitnica je najvažnijih srpskih i međunarodnih nagrada za poeziju: Brankove nagrade (1994), nagrade „Branko Miljković“ (2000), nagrade sajma knjiga u Igalu (2000), nemačke nagrade „Hubert Burda Preis“ za evropsku poeziju (2005), nagrade „Milica Stojadinović Srpkinja“ (2010), Disove nagrade (2014), nagrade „Desanka Maksimović“ (2018) i nagrade „Vasko Popa“ (2024).

Ana Ristović je dugogodišnji prevodilac sa savremenog slovenskog jezika. Članica je Srpskog književnog društva, Udruženja književnih prevodilaca Srbije, P.E.N. centra, i počasna članica Društva pisaca Slovenije.

Milena Đorđijević – književna kritičarka i esejistkinja. Doktorirala na Filološkom fakultetu u Beogradu. Urednica programa u Narodnoj biblioteci Srbije, saradnica Kulturnog dodatka Politike. Autor monografije o sukobu Istoka i Zapada u književnosti Dostojevskog, Andrića, Pamuka i Kucija.

Aleksandar Ilić – pisac, urednik i kulturni radnik. Koautor romana Srpski psiho i autor romana PR. Urednik edicija Netopija i Amerikana, osnivač online šopa i knjižare Dorijan Grej. Posvećen promociji savremene književnosti i urbanih poetika.

O Librum studiju

Librum je kreativni izdavački studio posvećen savremenim autorima i njihovim glasovima. Pružamo podršku objavljivanim autorima i novim piscima na svakom koraku – od ideje do gotove knjige. Verujemo u hrabre izraze i autentične stilove.

Objavljujemo prozu, poeziju, eseje, priručnike i sve što ima dušu. Naši autori su naši saradnici – zajedno gradimo kulturu koja traje.

Opšte uslove konkursa možete pročitati OVDE.

Napomena: na mejl redakcija@librum.rs šaljete isključivo rukopis i biografiju. Za sva dodatna pitanja možete nam pisati na Instagram ili Fejsbuk stranici.
Hvala svima koji doprinosite da Librum zajednica raste iz dana u dan 🙂

 

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Insights